13.03.2020 - Rest of the season cancelled due to Corona Virus Pandemie!
Hären A
Pre Season
20.08.2019 - 20h00: Arantia - Silvange 90-100
24.08.2019 - 19h00: Grengewald - Arantia 82-79
29.08.2019 - 20h00: Arantia - Treier 82-60
31.08.2019 - 15h00: Arantia - Kordall 70-56
31.08.2019 - 18h00: Arantia - Musel Pikes 73-74
07.09.2019 - 18h00: Zolwer - Arantia 68-77
13.09.2019 - 20h30: Sparta - Arantia 96-82
15.09.2019 - 17h00: Diddeleng - Arantia 80-65
21.09.2019 - 20h00: Arantia - Munneref 99-88
24.08.2019 - 19h00: Grengewald - Arantia 82-79
29.08.2019 - 20h00: Arantia - Treier 82-60
31.08.2019 - 15h00: Arantia - Kordall 70-56
31.08.2019 - 18h00: Arantia - Musel Pikes 73-74
07.09.2019 - 18h00: Zolwer - Arantia 68-77
13.09.2019 - 20h30: Sparta - Arantia 96-82
15.09.2019 - 17h00: Diddeleng - Arantia 80-65
21.09.2019 - 20h00: Arantia - Munneref 99-88
Total League Qualification
28.09.2019 - 20h30: Arantia - Steesel 90-86
06.10.2019 - 16h45: Esch - Arantia 94-89 12.10.2019 - 20h30: Arantia - Sparta 96-87 19.10.2019 - 20h00: Hiefenech - Arantia 90-78 26.10.2019 - 20h30: Diddeleng - Arantia 128-72 02.11.2019 - 20h30: Arantia - Contern 98-91 09.11.2019 - 20h30: Arantia - Etzella 103-89 16.11.2019 - 19h00: Musel Pikes - Arantia 91-66 23.11.2019 - 18h30: Racing - Arantia 79-56 |
30.11.2019 - 20h30: Steesel - Arantia 77-82 (no Verlängerung)
07.12.2019 - 20h30: Arantia - Esch 71-81 14.12.2019 - 20h30: Sparta - Arantia 103-84 20.12.2019 - 20h30: Arantia - Hiefenech 76-81 11.01.2020 - 20h30: Contern - Arantia 78-92 15.01.2020 - 20h30: Arantia - Diddeleng 90-74 19.01.2020 - 17h15: Etzella - Arantia 76-81 24.01.2020 - 20h30: Arantia - Musel Pikes 68-76 26.01.2020 - 17h30: Arantia - Racing 74-90 |
Play Down
09.02.2020 - 18h00: Zolwer - Arantia 90-84
12.02.2020 - 20h30: Arantia - Steesel 112-99 29.02.2020 - 20h30: Arantia - Sparta 90-91 04.03.2020 - 20h00: Contern - Arantia 104-96 07.03.2020 - 18h30: Miersch - Arantia 91-99 15.03.2020 - 17h00: Arantia - Hesper 21.03.2020 - 20h30: Arantia - Walfer |
28.03.2020 - 20h30: Arantia - Zolwer
04.04.2020 - 20h30: Steesel - Arantia 11.04.2020 - 20h30: Arantia - Contern 19.04.2020 - 17h45: Sparta - Arantia 26.04.2020 - 17h30: Arantia - Miersch 03.05.2020 - 17h00: Hesper - Arantia 10.05.2020 - 16h30: Walfer - Arantia |
Coupe de Luxembourg
17.10.2019 - 20h00: Kayl (+20) - Arantia 62-99 (1/16 Final)
06.11.2019 - 20h30: Zolwer (+10) - Arantia 94-80 (1/8 Final)
06.11.2019 - 20h30: Zolwer (+10) - Arantia 94-80 (1/8 Final)
Dames
Pre Season
24.09.2019 - 19h00: Treier 50-53 Arantia
Nationale 2
28.09.2019 - 18h30: Arantia - Kordall 72-44
06.10.2019 - 16h00: Zolwer - Arantia 64-53 12.10.2019 - 18h30: Arantia - Preizerdall 58-43 19.10.2019 - 18h00: Arantia - Pirates 31-66 26.10.2019 - 18h00: Arantia - Racing 54-60 02.11.2019 - 18h30: Mess - Arantia 55-40 09.11.2019 - 18h30: Arantia - Beetebuerg 46-63 16.11.2019 - 18h00: Wiltz - Arantia 20-0 (forfait) 23.11.2019 - 18h30: Schieren - Arantia 77-55 30.11.2019 - 18h00: Arantia - Hiefenech 43-74 08.12.2019 - 16h00: Kielen - Arantia 76-30 |
11.01.2020 - 18h45: Kordall - Arantia 42-57
18.01.2020 - 18h00: Arantia - Zolwer 46-70 25.01.2020 - 17h30: Preizerdall - Arantia 40-61 08.02.2020 - 18h30: Pirates - Arantia 68-49 13.03.2020 - 20h30: Racing - Arantia 29.02.2020 - 18h30: Arantia - Mess 67-57 08.03.2020 - 18h30: Bettebuerg - Arantia 71-32 15.03.2020 - 17h00: Arantia - Wiltz 21.03.2020 - 18h30: Arantia - Schieren 29.03.2020 - ??h??: Hiefenech - Arantia 04.04.2020 - 18h30: Arantia - Kielen |
Coupe du Luxembourg
16.10.2019 - 20h00: Arantia - Hiefenech 31-81 (1/16 Final)
Coupe FLBB
27.11.2019 - 20h00: Arantia - East Side Pirates 60-93 (1/4 Final)
Hären B
Pre Season
18.09.2019 - 20h00: Schieren A - Arantia 78-105
Divisioun 1
22.09.2019 - 18h30: Mamer- Arantia 64-107
29.09.2019 - 17h00: Arantia - Musel Pikes B 111-94 06.10.2019 - 18h00: Racing- Arantia 70-88 13.10.2019 - 17h00: Arantia - Esch 137-72 27.10.2019 - 17h00: Arantia - Walfer 123-61 10.11.2019 - 17h00: Musel Pikes C- Arantia 42-87 17.11.2019 - 19h00: Arantia - Etzella 107-78 24.11.2019 - 17h30: Arantia - Contern 131-60 01.12.2019 - 18h30: Hiefenech - Arantia 71-102 08.12.2019 - 17h30: Arantia - Sparta 87-84 |
12.01.2020 - 17h30: Arantia - Mamer 114-55
19.01.2020 - 20h00: Musel Pikes B - Arantia 77-103 22.02.2020 - 17h30: Arantia - Racing 110-54 01.03.2020 - 18h45: Esch- Arantia 62-107 15.03.2020 - ??h??: Walfer - Arantia 22.03.2020 - 18h30: Arantia - Musel Pikes C 28.03.2020 - ??h??: Etzella- Arantia 25.04.2020 - ??h??: Contern - Arantia 03.05.2020 - 17h30: Arantia - Hiefenech 09.05.2020 - ??h??: Sparta - Arantia |
Hären C
Divisioun 4
21.09.2019 - 20h30: Pirates - Arantia 58-80
29.09.2019 - 18h30: Arantia - Schieren 54-96 06.10.2019 - 15h00: Bascharage B - Arantia 85-40 13.10.2019 - 18h30: Arantia - Bascharage C 96-88 19.10.2019 - 16h00: Wolz - Arantia 60-76 27.10.2019 - 18h30: Arantia - Kayl B 75-36 10.11.2019 - 19h00: Arantia - Beetebuerg 72-51 14.12.2019 - 17h30: Contern - Arantia 100-72 24.11.2019 - 19h00: Arantia - Diddeleng 36-67 30.11.2019 - 17h45: Zolwer - Arantia 88-47 08.12.2019 - 19h00: Arantia - Mamer 72-79 |
12.01.2020 - 19h00: Arantia - Pirates 57-59
22.01.2020 - 20h45: Schieren - Arantia 56-78 04.04.2020 - 17h00: Arantia - Bascharage B 01.03.2020 - 16h30: Bascharage C - Arantia 85-63 08.03.2020 - 18h30: Arantia - Wolz 68-55 15.03.2020 - ??h??: Kayl B - Arantia 22.03.2020 - 19h30: Bettebuerg - Arantia 29.03.2020 - 18h30: Arantia - Contern 26.04.2020 - 18h00: Diddeleng - Arantia 03.05.2020 - 19h00: Arantia - Zolwer 09.05.2020 - ??h??: Mamer - Arantia |
Cadets
Coupe des Jeunes
02.11.2019 - 18h30: Arantia - North Fox 78-33
25.01.2020 - 15h30: Arantia - Racing 36-116 Phase I Div. 4
21.09.2019 - 18h30: Arantia - Kordall 39-105
28.09.2019 - 15h00: Contern B - Arantia 86-45 06.10.2019 - 16h45: ZAK - Arantia 57-51 12.10.2019 - 15h30: Arantia - Racing B 65-43 20.10.2019 - 15h00: Diddeleng B - Arantia 0-20 (forfait) Phase II Div. 509.11.2019 - 16h45: ZAK - Arantia 51-55
16.11.2019 - 16h30: Arantia - Racing B 46-52 23.11.2019 - 15h00: Diddeleng B - Arantia 56-58 30.11.2019 - 17h00: Arantia - Mamer B 69-68 Tour Final Div. 4
11.01.2020 - 16h30: Arantia - Racing B 62-53
18.01.2020 - 16h30: North Fox - Arantia 41-61 08.02.2020 - 18h30: Arantia - Diddeleng B 60-52 29.02.2020 - 16h45: ZAK - Arantia 66-62 07.03.2020 - 17h00: Arantia - Mamer B 64-74 21.03.2020 - ??h??: Racing B - Arantia 28.03.2020 - ??h??: Arantia - North Fox 25.04.2020 - ??h??: Diddeleng B - Arantia 02.05.2020 - ??h??: Arantia - ZAK 09.05.2020 - ??h??: Mamer B - Arantia |
Scolaires
Coupe de l'avenir
26.10.2019 - 15h30: Miersch - Arantia 0-20 (forfait)
26.01.2019 - 15h30: Arantia - Steesel 54-97 Phase I Div. 3
21.09.2019 - 17h00: Arantia - Mess 28-84
28.09.2019 - 17h00: Beetebuerg - Arantia 66-51 12.10.2019 - 14h00: Arantia - Hesper 53-75 20.10.2019 - 15h15: Zolwer - Arantia 66-37 Phase II Div. 4
10.11.2019 - 16h00: Arantia - Racing B 112-23
17.11.2019 - 13h45: Sparta C - Arantia 57-98 24.11.2019 - 16h30: Arantia - Hesper B 94-21 01.12.2019 - 17h00: Steesel B - Arantia 64-57 07.12.2019 - 18h30: Arantia - Diekrech 96-52 Tour Final Div. 4
12.01.2020 - 16h30: Stessel B - Arantia 79-63
19.01.2020 - 16h00: Arantia - Etzella 47-74 09.02.2020 - 11h15: Zolwer - Arantia 62-53 01.03.2020 - 16h30: Arantia - Hiefenech 106-45 21.03.2020 - ??h??: Arantia - Stessel B 28.03.2020 - ??h??: Etzella - Arantia 25.04.2020 - ??h??: Arantia - Zolwer 02.05.2020 - ??h??: Hiefenech - Arantia |
Minis
Coupe national du Minis Basket
27.10.2019 - 15h30: Arantia - Grengewald 58-51
25.01.2020 - 14h00: Arantia - Musel Pikes 66-26 15.03.2020 - 13h30: Arantia - Steesel Phase I Div. 2
22.09.2019 - 14h00: Grengewald - Arantia 54-27
29.09.2019 - 14h15: Arantia - Diddeleng 32-33 05.10.2019 - 13h30: Etzella - Arantia 29-42 13.10.2019 - 14h15: Arantia - Zolwer 71-37 20.10.2019 - 14h30: Arantia - Sparta B 38-28 Phase II Div. 1
09.11.2019 - 14h00: Beetebuerg - Arantia 37-38
16.11.2019 - 13h30: Arantia - Sparta 35-52 23.11.2019 - 17h00: Steesel - Arantia 90-19 01.12.2019 - 14h15: Arantia - Grengewald 33-79 08.12.2019 - 15h30: Esch - Arantia 40-63 Tour Final Div. 2
11.01.2020 - 15h00: Arantia - Etzella 44-48
19.01.2020 - 14h15: Mamer - Arantia 33-42 09.02.2020 - 10h00: Zolwer - Arantia 38-68 01.03.2020 - 15h15: Arantia - Esch 55-47 07.03.2020 - 16h30: Musel Pikes - Arantia 29-53 21.03.2020 - ??h??: Etzella - Arantia 28.03.2020 - ??h??: Arantia - Mamer 25.04.2020 - ??h??: Arantia - Zolwer 02.05.2020 - ??h??: Esch - Arantia 09.05.2020 - ??h??: Arantia - Musel Pikes |
Filles Scolaires
Coupe
27.11.2019 - 18h30: Arantia - Racing 32-76
Phase I Div. 3
22.09.2019 - 18h00: Esch B - Arantia 108-41
28.09.2019 - 17h00: Arantia - Etzella 32-59 05.10.2019 - 16h45: Schieren - Arantia 76-48 12.10.2019 - 17h00: Arantia - Contern B 20-0 (forfait) 19.10.2019 - 16h30: Arantia - Hiefenech 43-55 Phase II Div. 3
10.11.2019 - 14h00: Hesper - Arantia 76-48
17.11.2019 - 16h30: Arantia - Hiefenech 50-28 23.11.2019 - 14h45: Zolwer - Arantia 61-36 30.11.2019 - 15h30: Arantia - Esch B 49-75 Tour Final Div. 3
18.01.2020 - 17h30: Etzella - Arantia 84-32
09.02.2020 - 14h00: Hesper - Arantia 20-0 (forfait) 01.03.2020 - 18h00: Arantia - Schieren 42-81 08.03.2020 - 15h30: Hiefenech - Arantia 44-37 28.03.2020 - ??h??: Arantia - Etzella 25.04.2020 - ??h??: Arantia - Hesper 02.05.2020 - ??h??: Schieren - Arantia 09.05.2020 - ??h??: Arantia - Hiefenech |
Minis BPhase I Div. 6
22.09.2019 - 15h15: Grengewald B - Arantia 58-28
29.09.2019 - 15h30: Arantia - Diddeleng B 22-59 05.10.2019 - 15h00: North Fox - Arantia 40-30 13.10.2019 - 15h30: Arantia - Munneref 29-29 20.10.2019 - 16h00: Arantia - Mess 30-51 Phase II Div. 6
10.11.2019 - 15h45: Schieren - Arantia 22-39
16.11.2019 - 15h00: Arantia - Mess 27-50 23.11.2019 - 10h30: Hiefenech - Arantia 30-45 01.12.2019 - 15h30: Arantia - North Fox 46-38 Tour Final Div. 6
12.01.2020 - 14h15: Schieren - Arantia 32-58
18.01.2020 - 16h30: Arantia - Sparta D 44-45 08.02.2020 - 16h30: Hiefenech - Arantia 42-20 01.03.2020 - 14h00: Arantia - North Fox 28-45 21.03.2020 - ??h??: Arantia - Schieren 28.03.2020 - ??h??: Sparta D - Arantia 25.04.2020 - ??h??: Arantia - Hiefenech 02.05.2020 - ??h??: North Fox - Arantia |
FillettesPhase I Div. 3
21.09.2019 - 15h30: Arantia - Esch 20-0 (forfait)
28.09.2019 - 13h45: Musel Pikes - Arantia 27-29 12.10.2019 - 13h15: Etzella - Arantia 29-18 20.10.2019 - 15h30: Contern - Arantia 37-29 Phase II Div. 3
04.11.2019 - 14h15: Esch - Arantia 14-30
24.11.2019 - 14h45: Arantia - Schieren 64-14 30.11.2019 - 14h00: Arantia - Contern 20-34 07.12.2019 - 15h45: Kordall - Arantia 11-63 Tour Final Div. 2
11.01.2020 - 15h00: Walfer- Arantia 43-27
19.01.2020 - 14h30: Arantia - Zolwer 35-40 08.02.2020 - 14h45: Contern - Arantia 38-22 29.02.2020 - 17h00: Arantia - Grengewald B 20-54 07.03.2020 - 14h00: Hiefenech - Arantia 28-33 21.03.2020 - ??h??: Arantia - Walfer 28.03.2020 - ??h??: Zolwer - Arantia 25.04.2020 - ??h??: Arantia - Contern 02.05.2020 - ??h??: Grengewald B - Arantia 09.05.2020 - ??h??: Arantia - Hiefenech |
Poussins
76ers
10.11.2019 - 14h30: Arantia - Diddeleng B 48-5
17.11.2019 - 09h45: Sparta C - Arantia 17-60 23.11.2019 - 13h30: Arantia - Mamer 58-17 01.12.2019 - 15h00: Munneref - Arantia 16-70 08.12.2019 - 15h00: Arantia - East Side Pirates 62-35 Tour FInal 76ers
11.01.2020 - 13h30: Arantia - Zolwer 47-42
19.01.2020 - 09h00: Etzella - Arantia 69-28 09.02.2020 - 16h30: Arantia - Diddeleng 12-61 29.02.2020 - 14h00: Esch - Arantia 51-44 08.03.2020 - 16h30: Arantia - Racing 53-36 21.03.2020 - ??h??: Zolwer - Arantia 28.03.2020 - ??h??: Arantia - Etzella 25.04.2020 - ??h??: Diddeleng - Arantia 02.05.2020 - ??h??: Arantia - Esch 09.05.2020 - ??h??: Racing - Arantia |
Poussines
Magic
09.11.2019 - 16h30: Mersch - Arantia 2-68
24.11.2019 - 13h30: Arantia - Contern B 39-31 14.12.2019 - 14h45: Racing - Arantia 22-44 Tour Final Celtics
??.??.2020 - ??h??: Musel Pikes - Arantia
26.01.2020 - 14h00: Arantia - Diddeleng 19-62 01.03.2020 - 10h45: Contern - Arantia 33-14 08.03.2020 - 15h00: Arantia - Sparta 24-30 21.03.2020 - ??h??: Arantia - Musel Pikes 28.03.2020 - ??h??: Diddeleng - Arantia 02.05.2020 - ??h??: Arantia - Contern 09.05.2020 - ??h??: Sparta - Arantia |
Pre-Poussins
Clippers
09.11.2019 - 17h00: Arantia - Musel Pikes 43-21
23.11.2019 - 16h00: Arantia - Zolwer 43-33 01.12.2019 - 15h30: Esch - Arantia 26-32 08.12.2019 - 09h30: Contern - Arantia 31-45 Tour Final Sonics
12.01.2020 - 16h00: Arantia - Diddeleng 34-44
18.01.2020 - 14h00: Munneref- Arantia 4-47 09.02.2020 - 13h45: Arantia - Sparta 25-48 01.03.2020 - 10h45: Etzella - Arantia 40-28 07.03.2020 - 14h00: Arantia - Zolwer 46-33 21.03.2020 - ??h??: Diddeleng - Arantia 28.03.2020 - ??h??: Arantia - Munneref 25.04.2020 - ??h??: Sparta - Arantia 02.05.2020 - ??h??: Arantia - Etzella 09.05.2020 - ??h??: Zolwer - Arantia |
Pre-Poussins B
Pistons
09.11.2019 - 15h30: Arantia - Musel Pikes B 21-25
23.11.2019 - 14h45: Arantia - Schieren 17-20 01.12.2019 - 09h30: Mamer - Arantia 51-14 08.12.2019 - 10h45: Contern - Arantia 41-14 Tour FInal Pistons
11.01.2020 - 15h00: Musel Pikes - Arantia 33-25
19.01.2020 - 11h15: Arantia - Esch 33-63 ??.??.2020 - ??h??: Arantia - Mamer 01.03.2020 - 09h30: Contern - Arantia 71-7 07.03.2020 - 15h30: Arantia - Sparta B 30-33 21.03.2020 - ??h??: Arantia - Musel Pikes 28.03.2020 - ??h??: Esch - Arantia 25.05.2020 - ??h??: Mamer - Arantia 02.05.2020 - ??h??: Arantia - Contern 09.05.2020 - ??h??: Sparta B - Arantia |
Pre-Poussins C
Clippers
11.01.2020 - 09h00: Kordall - Arantia 22-24
19.01.2020 - 10h00: Arantia - Preizerdall 46-6
09.02.2020 - 09h30: Contern C - Arantia 14-29
29.02.2020 - 15h30: Arantia - Grengewald C 24-33
08.03.2020 - 14h30: Mess B - Arantia 13-21
21.03.2020 - ??h??: Arantia - Kordall
29.03.2020 - 13h00: Preizerdall - Arantia
25.04.2020 - ??h??: Arantia - Contern C
02.05.2020 - ??h??: Grengewald C - Arantia
09.05.2020 - ??h??: Arantia - Mess B
19.01.2020 - 10h00: Arantia - Preizerdall 46-6
09.02.2020 - 09h30: Contern C - Arantia 14-29
29.02.2020 - 15h30: Arantia - Grengewald C 24-33
08.03.2020 - 14h30: Mess B - Arantia 13-21
21.03.2020 - ??h??: Arantia - Kordall
29.03.2020 - 13h00: Preizerdall - Arantia
25.04.2020 - ??h??: Arantia - Contern C
02.05.2020 - ??h??: Grengewald C - Arantia
09.05.2020 - ??h??: Arantia - Mess B